Fikir Sahibi Damaklar

Fikir Sahibi Damaklar

Lideri: Ayşenur Arslanoğlu
Kuruluş tarihi: 2009
Konum: İstanbul

Fikir Sahibi Damaklar 2009’da İstanbul’da kurularak Slow Food ağına katıldı. Fikir Sahibi Damaklar, şehirli bir grup olarak gıdayla ilişkisinde tüketici kabul edilen bireylerin üreticisiyle daha doğrudan ilişkiler kurup üretimin destekçisi birer türeticiye dönüşebileceğine inanan gönüllülerden oluşuyor.

Hedef

İçinde ve yakın çeperindeki güçlü tarımsal üretimi, hayvancılık faaliyetlerini, tarihi sur dibi bostanlarını, sucul kaynakların biyolojik koridoru olan İstanbul Boğazı ile kurduğumuz ilişkide ve yaşattığımız gastronomi kültüründe İstanbul’un doğasının insanıyla daha iyi, temiz ve adil bir yarın inşa edebilmesi adına çalışıyoruz.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Fikir Sahibi Damaklar, şehir düzenindeki yaşamlarımızda da bir araya gelebilmenin, ortak üretim ve çalışma imkânları yaratabilmenin mümkün olduğunu savunuyor ve bunları çeşitleyip çoğaltabileceğimize inanıyor. İmecelerin, gıdayla ilişkili paylaşımların güçlü geleneksel pratiklerini sürdürüyor ve yeni biçimler arıyor. Ekşi maya takasından aşure kazanına, korumayı istediklerimizin adına düzenlenen bayram şenliklerine kadar türettiği çalışma ve etkinliklerde birer türetici olarak görev alıyor. Kaybolmakta olan canlılıktan, zanaatlerimize karşı balıkçısıyla, çobanıyla, bostancısıyla birlikte ortak çözümler arıyor.

Etiket hafiyesi, Gerçek Ekmek Kampanyası, Gdo’ya Hayır, İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın!, Lüfer Bayramı, Marul Bayramı, İstanbul’un Menüsü, Yeryüzü Diyeti, Slow Fish İstanbul ve Slow Olive gibi kampanyaları ve içlerinde uluslarası nitelikteki etkinlikleri düzenliyor. Yürüttüğü kampanyalarla hem bireylerin hem de yerel yönetimlerin gözünde farkındalığın artmasına ve Slow Food felsefesinin yayılmasına katkıda bulunuyor.

AllEscort