Can Yücel Bornova Tohum Takas Şenliği- Terra Madre İzmir 2022 Adım Adım

Başka Bir Tarım Mümkün vizyonumuz ışığında, kuraklığa ve yoksulluğa karşı hayata geçirdiğimiz İzmir Tarımı çalışmalarının en önemli ayaklarından biri, yerel tohumların korunmasını, çoğalmasını ve ülkemizin dört bir yanında ekimini sağlamaktır.
2009 yılında Seferihisar’da başlattığımız ve hiç ara vermeden devam ettirdiğimiz Yerel Tohum çalışmalarımızın ilk etkinliğini 5 şubat 2011 yılında gerçekleştirmiştik. İlk takasımızın hemen ardından değerli yazarımız Can Yücel’in ailesinden izin alarak Can Yücel Tohum Merkezi’ni kurduk ve yerel tohumlarımızın kaybolmaması, bulunup çoğaltılması, üreticilerimize bereket tüketicilerimize gerçek gıda sunabilmek adına yurdumuzun dört köşesinde tohum takas etkinlikleri düzenlenmesinde öncülük ettik. Tüm yurdumuzda ulaşmadık il ilçe bırakmadan gücümüz yettiği kadar tohumlarımızı paylaşmaya gayret ettik.
Başkanımız Tunç SOYER’e ilk takas etkinliğimizde az miktarda emanet edilen Karakılçık Buğdayımız, bu gün binlerce dekar alanda serpilerek boy veriyor. İklimi uygun illerde yaptığımız çalışmalar da gösteriyor ki; kuraklık ve yoksulluk ile mücadelede en güçlü paydaşımız yerel tohumlar.
Tohum köktür, gelenektir ve gelecektir… Her geçen gün daha da inanarak ve büyüyerek devam eden Yerel Tohum çalışmalarımıza 28 şubat 2022 tarihinde yapacağımız Takas Şenliği ile devam ediyoruz.
Kurda, kuşa ve aşa diyerek serptiğimiz tohumlar gibi yeşerip büyümek, geleceğe umut olabilmek adına tüm halkımız takas etkinliğimize davetlidir.

AllEscort