SF İMALATHANE İSTANBUL

SF İMALATHANE İSTANBUL

Konum ve Kuruluş:

Slow Food İmalathane İstanbul; Sarıyer’de, İstinye PınarMahallesinde 28 kişi tarafından kurulmuştur. Kurucular aşçılar, pastacılar, gıda ve kimya mühendisleri, dut araştırmacıları, mimarlar, öğretmenle, öğretim görevlileri, sanatçılar, gazeteciler, finansçılar, danışmanlar, avukatlar olarak Ocak 2019’da faaliyetlerimize başladık. İstanbul 5,461 kilometrekare yüzölçümü 15.07 milyon nüfusu olan, Asya ve Avrupa kıtalarında toprağı bulunan, sınırları içinde deniz, göl, nehir, orman, tarıma ve hayvancılığa elverişli toprakları olan, Boğaz’ında çeşitli balıkların yaşadığı, ormanlarında mantarların yetiştiği, balların üretildiği inanılmaz bir metropoldür. İstanbul’un zenginliği sadece bioçeşitliliği ve büyüklüğünden değil yüzyıllar boyu üzerinde yaşayan farklı kültürler ve halklardan gelmektedir.

Hedefler

Önümüzdeki yıllarda üye sayımızı ve meslek çeşitliliğimizi arttırmak. Çevremizdeki okullarda çocuklara slow food ilkelerini anlatarak farkındalık kazandırmak ve doğru beslenme alışkanlıkları aşılamak. Topluluğumuzun bağlı bulunduğu Sarıyer İlçesi sınırları içinde bulunan belde, mahalle ve sokaklarda kadınlarla iş birliği kurarak emeklerine ve hayatlarına kültür ve sanat faaliyetleri marifetleriyle değer katmak.

Amaçlar

İstanbul İmalathane Birliği olarak kaybolmaya yüz tutmuş, tehlike altında olan gıdaların, reçetelerin ve pişirme tekniklerinin ileriki nesillere taşınmasını sağlamak,  daha iyi, daha güzel ve daha sürdürülebilir bir gelecek için farkındalık yaratarak birlikte yaşadığımız topluma fayda sağlamak istiyoruz. İyi, temiz ve adil gıdadan ödün vermeden kurduğumuz kültürel sofralarımızda; bioçeşitlilik, doğaya saygı, insan hakları, sağlıklı yaşam ve sanat vazgeçilmezlerimizdir.

Etkinlikler

1-Carlo Petrini’nin ilk başta koyduğu ilkelere uygun olarak en az yirmi kişiyle her ay toplandık.
2-Nuhun Ambarı Listesi’nde olması gerektiğine inandığımız ürünleri ve reçeteleri araştırıp, rapor hazırlayıp uluslararası Slow Food organizasyonua önerdik ve aday listesinde yer almasını sağladık. Bu konudaki araştırmalarımızı sürdürüp yeni öneriler hazırlamaya devam ediyoruz.
3-Her ay yaptığımız toplantılarda; ‘Boğazın Efendileri’ başlığı altında Marmara Denizi’nin balık ve su ürünlerini yakından tanıdık.  Bizans Mutfağı ve Sofralık Zeytin Kültürünü araştırdık ve soframıza taşıdık. İstanbul bioçeşitlilik zenginliğini en iyi izleyebileceğimiz Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesini ziyaret ettik ve her yıl gitmeyi planlıyoruz. Şehrimizin yakınında bulunan bahçe ve arazilerde yerel tohumlardan sebze ve meyve üretimlerini gözlemledik. Buğday ve Maya temasını ‘Kültürü Mayalayan Kadınlar’ başlığı altında bir sunumla bereketli bir sofra etrafında paylaştık. Toplantılarımızdan bir tanesinde Makedonya Mutfağını, uzun yıllardır İstanbul’da yaşayan Makedon bir ailenin sunumu ile tanıdık. Gastronomi Seyahatleri vasıtasıyla yöresel mutfakları araştırmak, öğrenmek, yerel ürünler ve pişirme teknikleri ile tanışmak, gerçek gıdaya adil üreticiler vasıtasıyla ulaşmak, yolculuklarımızda tanıştığımız pişirmeye gönül vermiş kişileri misafir ederek üyelerimiz ile kaynaştırıp daha geniş kitleler ile buluşturmak. 5-Bursa’daki slowfood birliğinin kurulması çalışmalarına destek verdik. Başka birliklerin kurulması için de çalışmalar devam etmektedir.

AllEscort