Slow Food Ankara

Slow Food Ankara

Lideri: Aylin Öney Tan
Kuruluş tarihi: 2007
Konum: Ankara

Slow Food Ankara grubu 2000 yılından beri Slow Food üyesi olan Aylin Öney Tan tarafından 2007 yılında Carlo Petrini’nin Türkiye ziyareti sonrasında kuruldu. Ankara’nın başkent ve merkezi bir konumda olmasından ötürü en baştan beri tüm Anadolu’yu kapsamayı amaçlayan Slow Food Ankara, farklı kentlerden üyelerin katılımıyla bölgeler arası iletişim kuran, bilgi paylaşan ve dayanışma içerisinde olan, kent ve kırsal arasında köprü kuran bir Anadolu ağı oluşturdu. Slow Food Ankara, üyelerinin katkılarıyla Karaman-Divle obruk peyniri ile siyez buğdayını Presidium olarak tescilledi.  

Hedefler

Amacımız akademik çalışmalardan üretici deneyimlerine, kurumsal yapı görevlilerinden sivil toplum örgütlerine farklı gruplar arasında doğrudan iletişim kurarak Slow Food ilkeleri doğrultusunda her türlü etkinlik ve yapıya destek vermek, bu konuda üyelerimiz arasında bir iletişim ağı oluşturmak.  

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Ankara grubu öncelikle bir araştırma ve dayanışma grubu. Üyelerinin hayata geçirdiği proje, etkinlik, kampanya gibi faaliyetlere destek verdiği gibi üyelerinin sürdürmekte olduğu çalışma ve araştırmalar arasında bilgi akışını sağlamak da öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Türkiye içinde ve dışında üyelerimizin ilgi alanına giren çalışmaları, toplantıları ve projeleri takip ediyor ve katılım sağlıyoruz.

Ankara Slow Food kurucusu Aylin Öney Tan 2000-2003 yılları arasında, sonradan Terra Madre buluşmasına dönüşecek olan Premio Slow Food ödülleri için Türkiye adına jüri üyeliği yaptı ve bu yarışmada ödül kazanan iki adayın dosyalarını hazırladı. Çamlıhemşinli arıcı Veli Gülas 2000 yılında karakovan balı ve Kafkas arısı ırkını koruma çabasıyla; Afyon, İsmailköy sakinlerininse kısıtlamalar ve bürokratik zorluklara rağmen haşhaş üretimini sürdürme kararlılıklarıyla Slow Food ödülüne layık görüldüler.