Slow Food Ankara

Slow Food Ankara

Slow Food Ankara Birliği

Lideri: Öney Tan Aydın
Konum: Ankara
Kuruluş tarihi: 2000

Slow Food Ankara grubu 2000 yılından beri Slow Food üyesi olan Aylin Öney Tan tarafından 2007 yılında Carlo Petrini’nin Türkiye ziyareti sonrası Ankara’da kurulmuştur. Ankara’nın başkent ve merkezi bir konumda olmasından ötürü en baştan beri Anadolu’yu kapsayıcı olması amaçlanmış ve farklı kentlerden üyelerin katılımıyla bölgeler arası iletişim kuran, bilgi paylaşan ve dayanışma içerisinde olan, kent ve kırsal arasında köprü kuran bir Anadolu ağı oluşturmuştur.

Hedefler

Amacımız akademik çalışmalardan, üretici deneyimlerine, kurumsal yapı görevlilerinden sivil toplum örgütlerine farklı gruplar arasında doğrudan iletişim kurarak Slow Food ilkeleri doğrultusunda her türlü etkinlik ve yapıya destek vermek, bu konuda üyelerimiz arasında bir iletişim ağı oluşturmaktır.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Ankara grubu öncelikle bir araştırma ve dayanışma grubudur. Üyelerinin hayata geçirdiği proje, etkinlik, kampanya gibi faaliyetlere destek verdiği gibi üyelerinin sürdürmekte olduğu çalışma ve araştırmalar arasında bilgi akışını sağlamak öncelikli hedefler arasındadır. Türkiye içinde ve dışında üyelerinin ilgi alanına giren çalışmaları, toplantıları ve projeleri takip eder ve katılım sağlar.

Ödüller

Ankara Slow Food kurucusu Aylin Öney Tan 2000-2003 yılları arasında, sonradan Terra Madre buluşmasına dönüşecek olan Premio Slow Food ödülleri için Türkiye adına jüri üyeliği yapmış, bu yarışmada ödül kazanan iki adayın dosyalarını hazırlamıştır. Çamlıhemşinli arıcı Veli Gülas 2000 yılında karakovan balı ve Kafkas arısı ırkını koruma çabaları ile; Afyon, İsmailköy sakinleri ise kısıtlamalar ve bürokratik zorluklara rağmen haşhaş üretimini sürdürme kararlılıkları ile Slow Food ödülüne layık görülmüşlerdir.

Terra Madre Delegelerimiz

Ankara SF üyelerimizden 2008 yılında Zafer Yaşar (Karaman); 2010 yılında Ahmet Yaman (Bolu), İhsan Soysal (Tekirdağ), Menşure Işık (Ankara), Damla Cömert (Ankara), Nilhan Aras (İstanbul), Aylin Öney Tan (Ankara), Karen Gerson Şarhon (İstanbul); 2012 yılında İsmail Menteş Terra Madre Delegesi olarak Torino buluşmasına katılmışlardır.

Destek olduğumuz bazı projeler ve katıldığımız bazı toplantılar:

Ankara grubunun ana faaliyetleri araştırma, Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutan ürünlerini belgeleme, kırsal kalkınmaya destek veren projelere destek verme, ulusal ve uluslararası ağlar ile iletişimi sürdürme başlıkları altında toplanabilir.

  • Terra Madre Günü, Safranbolu Safran Hasadı Etkinlikleri 2009, Safranbolu üyemiz İbrahim Canpulat liderliğinde.
  • Tohumla Başlayan İlk Adım: Kapari Projesi; 2009, Ankara, Zeytindalı Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi işbirliği ile, Ankara üyelerimiz Menşure Işık ve Nebahat Tüysüzoğlu liderliğinde.
  • Küre Dağları’nın Şapkalı Gizemi Mantarlar 2012 (WWF destekli Küre Dağları Ekoturizm Geliştirme Kooperatifi (KEKOOP) Projesi), Kastamonu üyemiz İsmail Menteş ve Ankara üyemiz Mert Altıntaş liderliğinde.
  • Permakültür Buluşmaları, Eylül 2012, Ankara.
  • TACSO P2P – Transformation of Local Food Processes in EU Accession: Opportunities and Challenges, 19-20 Kasım 2014, İstanbul.
  • GAP Entegre Kırsal Kalkınma Programı, Hasankeyf Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı – 9-11 Ocak 2015, Hasankeyf.
  • Slow Food Ankara ve Doğal Bilinçli Beslenme Grubu Dayanışma Toplantısı, Ankara, 2015, Ankara üyemiz Ayşegül Çerçi liderliğinde.
  • CIMMYT, International Treaty On Plant Genetic Resources for Food and Agriculture Project, Regional Workshop “On Farm Diversity of Wheat Landraces: Where they are and how we preserve them for the future”, Ocak 19-20, 2017. Konya üyemiz Mustafa Kan liderliğinde.

Üyelerimizin Katkıları ile Listelenen Presidium Ürünleri:

Karaman-Divle Obruk Peyniri (Karaman üyemiz Zafer Yasar’ın katkıları ile)

Siyez Buğdayı (Kastamonu üyemiz Mustafa Afacan’ın katkıları ile)

AllEscort