Slow Food Antalya

Slow Food Antalya

Lideri: Ezgi Bağlan Gülenç
Kuruluş tarihi: 2014
Konum: Antalya

Antalya köklü tarihi, şehre ve çevre köylere yerleşen göçmen nüfusu sebebiyle geniş gastronomik zenginliği, ılıman iklimi ve tepelere çıktıkça ulaşılan serin ve kuru yayla havasıyla birçok farklı ürünün en iyi kalitede yetiştirilmesine imkân veriyor. Antalya’da 250 ayrı endemik bitki çeşidi bulunuyor.

Antalya’da başlıca yetiştirilen ürünler arasında en büyük pay narenciye çeşitlerine ait. Muz, domates, avokado ve pikan cevizi de yine Antalya’da yetişen önemli gıdalardan. Yalnızca meyve-sebze değil, 1.100 rakım seviyesindeki Elmalı’da bulunan bağlarda yetişen üzümler, her biri birbirinden lezzetli ve özel şaraplara dönüşüyor. Bu üzümler içerisinde nesli yok olmak üzere olan üzüm çeşitleri de var ve bu çeşitlerin yeniden yetiştirilerek su yüzüne çıkmaları sağlanıyor.

Hedefler

Hedeflerimiz arasında yerel ve küçük üreticinin kalkındırılması adına alışverişte tercihlerimizi bu yönde yapmaya özen göstermek; gıda israfına dikkat çekmek, gıdanın geri dönüştürülmesine destek olmak ve toplumumuzda bu yönde bilinç ve farkındalık yaratmak yer alıyor.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Yaşadığımız ve sorumlu olduğumuz bölgede ilçe ilçe, köy köy gezip yok olmaya yüz tutmuş gıdaların araştırmasını yapıp envanterini çıkararak, Slow Food tarafından tüm dünyayla paylaşılan bu gıdaların kaydedildiği uluslararası Ark of Taste kataloğuna ürün kazandırmak için çalışıyoruz. Slow Food Antalya olarak ilk çalışmamız Antalya çevresindeki tarhana çeşitlerini araştırmak oldu. Türkiye genelinde onlarca çeşidi bulunan tarhananın, sadece Antalya çevresinde 5 ayrı çeşidi bulunuyor: yelten, gömbe, koca, ekşi ve çerez tarhanaları. Tüm bu çeşitler Ark of Taste kataloğunda yer alıyor. Bu sene de Elmalı’nın Söğle peyniri için başvuruda bulunduk.

Okullarda verdiğimiz tat eğitimleriyle çocuklar, koku ve tat olma duyularını geliştiriyor, mevsiminde ve yerel gıdaların neler olduğunu oyun oynayarak öğreniyor. Üniversitelerin Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümleri ile ortak projeler yürütüyoruz. Türkiye’de Yerel Gastronomiye Yön Verenler başlıklı söyleşilerle bir şef ve bir araştırmacıyı konuk alarak onlardan yerel gastronomi alanında dünyada ve Türkiye’de ne gibi adımlar atıldığını, şeflerin yerel ürünleri ne şekilde kullandıklarını ve gıda israfına karşı ne gibi tedbirler aldıklarını dinliyoruz.