Slow Food Balkon Bahçeleri

Slow Food Balkon Bahçeleri

Lideri: Leyla Kabasakal Güzeloğlu
Konum: İstanbul

İstanbul’da kurulan Balkon Bahçeleri, şehirde yasayan insanların toprakla bağlantısını yeniden kurmasına yardımcı olmak. Balkonlarda, teraslarda yetiştirdikleri aromatik ve yenilebilir bitkiler yoluyla sofralara katkı yaparken yediğimiz gıdaların nereden geldiğini hatırlar.  Geleneksel tohumu ve gıdayı korur, yaşatmak için çalışır.

Hedefler

Amacımız şehirde yaşayan insanın iyi, temiz, adil gıdayı tanıması ve bulması için yol gösterici olmak. Geleneksel üretim metotlarını öğrenmeye, öğretmeye ve uygulamaya yardımcı olmak.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Ana faaliyetlerimiz arasında balkonda ve küçük bahçelerde bitki yetiştirmek konusunda rehberlik yapmak, geleneksel yöntemlerle yapılan çeşitli gıdaların yapım hikâyelerini ve yapım aşamalarını kaydetmek, yeniden tanınıp bilinmesine katkı vermek ve kapasite arttırımını sağlamak geliyor.  

Balkonda bitki yetiştirmek için saksı hazırlanması, tohum ve fide ekimi, bitki bakımı, doğal ilaçlar, sulama konularında eğitimler veriyoruz. Küçük üreticiyi desteklemek için şehirde buluşma etkinlikleri yapıyoruz. Geleneksel tatlarımızın şehirde  yaşaması için bilgilendirme ve tadım etkinlikleri düzenliyoruz. İyi, temiz, adil üreticiyi desteklemek için saha gezilerine gidip, yerinde bilgi alıyoruz ve üreticiyi destekliyoruz. Çeşitli kurum ve kuruluşlara iyi, temiz, adil gıda hakkında bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz, geleneksel gıda saklama yöntemleri hakkında uygulamalı eğitimler veriyoruz. Çocuklara gıda ve tat eğitimleri veriyoruz.