Slow Food Gaziantep

Slow Food Gaziantep

Lideri: Filiz Hösükoğlu
Kuruluş tarihi: 2005
Konum: Gaziantep

Slow Food Gaziantep (SFG),Gaziantep il merkezinde kuruldu. Kireçli ve kıraç topraklarda yetişen fıstık ve zeytin ağaçlarının asırlarca bir arada bulunduğu ve farklı yemek kültürlerine ev sahipliği yapan Mezopotamya’nın zengin mutfağından etkilenen Gaziantep, İpek Yolu üzerinde yer alır. Doğu Akdeniz’e yakınlığı ve orta doğudaki stratejik öneme sahip konumu kültürel mirasına, el sanatlarına, yöresel ürünlere ve yemek kültürüne yansır. Gaziantep 2015 yılında UNESCO Gastronomi Yaratıcı Şehirler Ağına katıldı.

Hedefler

Bereketli Hilal üzerindeki ortak yemek kültürümüzün dokümantasyonu, korunması, doğru uygulanması ve gelecek nesillere aktarılması için sivil toplum, özel ve kamu kurumları arasındaki işbirliğinin sağlanması ve sıfır atık felsefesiyle örtüşen yemek kültürümüz hakkında farkındalık yaratılması.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Araştırma ve dokümantasyon alanında yürüttüğümüz faaliyetler kapsamında Türkiye’nin ilk yemek müzesinin kuruluş aşamasındaki çalışmalarına destek sunduk. Farkındalık yaratma faaliyetleri kapsamında okullar, üniversiteler, basın, GTO, GSO, GBB ile işbirlikleri gerçekleştirdik. Ulusal ve uluslararası festivallerde sunum, panel ve gösteriler düzenledik; mutfakta sıfır atık felsefesiyle örtüşen yemek kültürü konusunda farkındalık artırıcı çalışmalar yürüttük.

Geleneksel yemek kültürünün tanıtılması ve uygulanması için yabancı yemek yazarları, araştırmacılar ve belgesel yapımcılarıyla işbirlikleri, yemek programları ve turları düzenledik.

AllEscort