Slow Food Halfeti

Slow Food Halfeti

Lideri: Nihat Özdal
Konum: Şanlıurfa

Slow Food Halfeti Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde kuruldu. Halfeti, Yukarı Mezopotamya’nın Rumkale ve Zeugma arasındaki en önemli merkezlerinden biri olması dolayısıyla çok zengin bir mutfak kültürüne sahip. Fırat Nehri kıyısı boyunca etkili olan Akdeniz iklimi, coğrafyanın güneşi ve sıcağı ile buluşunca tüm meyvelere, otlara, baharatlara ayrı bir aroma katıyor. Türkiye’nin en önemli fıstık bahçeleri de bu bölgede bulunuyor.

Hedefler

Amacımız Birecik Barajı nedeniyle yok olma riski yaşayan tarım (bahçecilik) kültürü ve nehir gastronomi kültürünü yaşatmak.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Nehir fauna ve florası, baraj sonrası nesli tehlikeye giren balık türleri, nehir balıklarının mutfak kültürüyle ilişkisi, meyvecilik ve meyve yemekleri reçeteleri, fıstık, incir ve zeytin türleri üzerine tarama faaliyetleri yürütüyoruz.

2015 yılında kurulan Slowfood Meyve Bahçesi, özellikle ağaç sayısı baraj sonrası ciddi oranda azalan Halfeti’de bergamot ağırlıklı bir bahçe.

Tarama faaliyetlerimizle tespit ettiğimiz erik tavası, incir kavurması, ayva güveci, dut soslu şabut balığı gibi kırka yakın meyve yemeği Halfeti mutfaklarında günümüze kadar kullanılan reçeteler arasında yer alıyor. Bu konuda farkındalık oluşturmak için 2016 tarihinden beri Meyve Yemekleri Festivali düzenliyoruz. Festivak kapsamında meyve yemekleri üzerine atölye, panel ve tadım gibi aktiviteler  yapıyoruz.

Koku rotaları ve Koku Festivali 2017’den bu yana yürütülüyor. Nokta endemik bir tür olan Mezopotamya sümbüllerinin açma dönemine denk gelen festival kapsamında gastronomi, mutfak, sofra ve koku ilişkileri üzerine atölyeler yapıyoruz.

2018 yılında başlattığımız bölgenin ilk tohum takas organizasyonu ile deşti domatesi, acür gibi komşuluk ilişkileriyle dağıtımı yapılan tohumların bir organizasyon çatısı altında paylaşımına destek oluyoruz.