Slow Food İmalathane

Slow Food İmalathane

Lideri: Seda Güleç
Kuruluş tarihi: 2019
Konum: İstanbul

Slow Food İmalathane İstanbul, İstinye’nin Pınar Mahallesi’nde 28 kişi tarafından kuruldu. İstanbul 5.461 kilometrekare yüzölçümü 15.07 milyon nüfusu olan, Asya ve Avrupa kıtalarında toprağı bulunan, sınırları içinde deniz, göl, nehir, orman, tarıma ve hayvancılığa elverişli toprakları olan, Boğaz’ında çeşitli balıkların yaşadığı, ormanlarında mantarların yetiştiği, balların üretildiği inanılmaz bir metropol. İstanbul’un zenginliği sadece biyoçeşitliliği ve büyüklüğünden değil yüzyıllar boyu üzerinde yaşayan farklı kültürler ve halklardan gelir.

Hedefler

İstanbul İmalathane Birliği olarak kaybolmaya yüz tutmuş, tehlike altında olan gıdaların, reçetelerin ve pişirme tekniklerinin ileriki nesillere taşınmasını sağlamak, daha iyi, daha güzel ve daha sürdürülebilir bir gelecek için farkındalık yaratarak birlikte yaşadığımız topluma fayda sağlamak istiyoruz.

Önümüzdeki yıllarda üye sayımızı ve meslek çeşitliliğimizi artırmak; çevremizdeki okullarda çocuklara Slow Food ilkelerini anlatarak farkındalık kazandırmak ve doğru beslenme alışkanlıkları aşılamak; topluluğumuzun bağlı bulunduğu Sarıyer İlçesi sınırları içinde bulunan belde, mahalle ve sokaklarda kadınlarla işbirliği kurarak emeklerine ve hayatlarına kültür ve sanat faaliyetleri marifetleriyle değer katmak hedeflerimiz içinde yer alıyor.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Carlo Petrini’nin ilk başta koyduğu ilkelere uygun olarak en az yirmi kişiyle her ay toplandık. Nuhun Ambarı Listesi’nde olması gerektiğine inandığımız ürünleri ve reçeteleri araştırıp, rapor hazırlayıp uluslararası Slow Food organizasyonuna önerdik ve aday listesinde yer almasını sağladık.

Her ay yaptığımız toplantılarda Boğazın Efendileri başlığı altında Marmara Denizi’nin balık ve su ürünlerini yakından tanıdık. Bizans mutfağı ve sofralık zeytin kültürünü araştırdık ve soframıza taşıdık. Şehrimizin yakınında bulunan bahçe ve arazilerde yerel tohumlardan sebze ve meyve üretimlerini gözlemledik. Buğday ve maya temasını Kültürü Mayalayan Kadınlar başlığı altında bir sunumla bereketli bir sofra etrafında paylaştık. Toplantılarımızdan bir tanesinde Makedonya mutfağını, uzun yıllardır İstanbul’da yaşayan Makedon bir ailenin sunumu ile tanıdık.

Yöresel mutfakları araştırmak, öğrenmek, yerel ürünler ve pişirme teknikleri ile tanışmak, gerçek gıdaya adil üreticiler vasıtasıyla ulaşmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz Gastronomi Seyahatleri’nde aynı zamanda yolculuklarımızda tanıştığımız, pişirmeye gönül vermiş kişiler misafirimiz oldu, üyelerimizle kaynaşıp daha geniş kitlelerle buluştu.

AllEscort