Slow Food İstanbul

Slow Food İstanbul

Slow Food İstanbul Yağmur Böreği

Lideri: Ayfer Yavi
Kuruluş Tarihi: 2007
Konum: İstanbul

İstanbul merkez (Beşiktaş) menşeli, 2007 yılında ilk kurulan beş birlikten biriyiz. Gün geçtikçe hızla tükenen ve yozlaşan geleneksel değerlerimizin ve üretimimizin korunması, gelecek kuşakların bilinçlenmesi adına çalışıyoruz. Tohumdan Sofrayaeğitim projelerimizin en önemlilerinden biri. 

Hedefler

Yağmur Böreği’nin çalışma protokolünde yuva yaşından başlayarak ilköğretim çağını, lise seviyesine kadar ilerleterek “mevsiminde meyve ve sebze kullanımı/Tohumdan Sofraya projesiyle ilgili bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları, okul bahçeleri, permakültür eğitimleri yapıyoruz. 

Yerel pazarlar ve semt pazarlarını dolaşıyor, fotoğraflıyor, köylülerle sohbet ederek tohum ve geleneksel üretime teşvik konusunu irdeliyoruz. 

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Geleneksel yemek kültürünün korunması, arşivlenmesi, belgelenmesi, kitaplaşması, mevsiminde meyve ve sebze tüketimiyle ilgili  bilinçlendirme programları ve konferanslar düzenliyor; okullarda sağlıklı beslenme, fast food alışkanlığına karşı çalışmalar yürütüyoruz. 

Yerel pazarlar ve semt pazarları, tohum ve geleneksel üretime teşvik, Anadolu coğrafyasının bin bir çeşit ürünüyle tanışma, geleneksel mutfak kültürümüzü yakından öğrenme olanağını sunan programlar yürütüyor ve bunlarla ilgili gazete ve dergi yazıları, radyo ve televizyon programlarına katılım, seminer ve konferanslar gerçekleştiriyoruz.

Tohumdan Sofraya,Türkiye ve çocuklarımız için iyi, temiz, adil bir gelecek isteğimiz üzerinden şekillenmiş ve Milli Eğitim müfredatına girmesi arzulanan bir eğitim örneği.İlköğretim okullarıyla ilgili programımız, İtalya Slow Food tarafından Türkiye’de resmi olarak kabul gören ilk eğitim projesi olma özelliğini taşıyor. Bu kapsamda beş yıl içinde devlet İlköğretim okullarında Beşiktaş/Sarıyer Belediyeleri, Çekül Vakfı işbirliği ile 1500 öğrenciye bire bir eğitim verildi. 

Terra Madre Günü etkinliklerinin bir sonucu olarak beş yıl boyunca yaptığımız Açık Masa-Göç Mutfakları organizasyonu, Anadolu’ya göçle, mübadele ile gelen veya binlerce yıldır içimizde yaşayan halkların mutfaklarını bir araya getirdi. Bu organizasyonun sonucunda Anadolu’nun Tadı Tuzu/KARDEŞ MUTFAKLAR kitabımız, Oğlak Yayıncılık tarafından basıldı.