Slow Food İzmir Bardacık

Slow Food İzmir Bardacık

Lideri: Nedim Atilla
Kuruluş tarihi: 2007
Konum: İzmir

2007 yılında uluslararası Başkan Carlo Petrini’nin İzmir ziyareti sırasında kurulmuştur. Bir şehir birliği olarak kurulduğu günden beri “iyi, temiz, adil” felsefesine uygun hizmet projeleri üretmektedir.

Hedefler

Slow Food’u bilmeyen, tanımayan kimse kalmasın.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

2007’den günümüze Petrini’nin koyduğu ilk hedeflere uygun olarak her ay en az bir toplantı yine en az yirmi kişinin katılımıyla yapılır. Toplantılarda gıda siyaseti, gerçek ürünler, zeytin-zeytinyağı, üzüm-şarap, incir, susam üzerine konuşmacı konuklar bilgiler sunar ve tartışma açılır.

İzmir’in etnik mutfak kültürü üzerine yılda iki yemekli toplantı düzenlenir ve bu yemekler için farkındalık yaratılır. (İzmir Sefarad Mutfağı- İzmir Levanten Mutfağı- Mübadele Yemekleri- Balkan Göçü ile gelen yemekler vb.)

2008’den bu yana on kez her yıl aralık ayında gıda mirasına hizmet koşulu ile Terra Madre ödülleri verilmektedir. Ödül alanlar arasında dönemin Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 112 yıldır aynı maya ile yoğurt üreten Arnavut yoğurtçu, bölgenin en eski lokantasının sahibi, kopanisti peynirini halen üretmekte olan  81 yaşındaki köylü, armola peynirini canlandırmaya çalışan mandıra ve ona ürün sağlayan çoban, şaraplık üzüm üretimi ile Denizli’nin bir kasabasında 5 bine yakın ailenin kaderini değiştiren üretici, ülkemizin ilk yeryüzü pazarını kuran kadın vb. kişiler vardır. 

Yedi yıldır iki yılda bir “Toprak Analar İle Fidan Dikiyoruz” etkinlikleri yapılmaktadır. Şimdiye kadar Tire Canbazlı, Çandarlı Denizköy ve Uşak İnay’da fidan dağıtımı ve dikimi yapılmıştır.

Batı Anadolu’da bulunan tüm conviviumların ve İstanbul Fikir Sahibi Damaklar conviviumunun katılımı ile yaklaşık beş bin kişinin katıldığı Toprak Anaya Saygı Günü İzmir Havagazı Fabrikasında gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi  ve Katip Çelebi Üniversitesinde öğrencilere yönelik seminerlerimiz sürmektedir.

Ark of Taste için yirmiden fazla ürün için rapor hazırlanmış, yirmiye yakın ürün için araştırmalar devam etmektedir.

Yılda bir veya iki kez convivium üyeleri geziye çıkarlar. Gezilerde Anadolu’nun slow food/ citta slow coğrafyası gezilir. Kars Boğatepe’ye bugüne kadar altı gezi yapılmıştır. Trakya bağ rotasına iki, Antakya’ya iki, Kastamonu’ya bir gezi düzenlenmiştir. Son dönemde yoğun olarak Göbeklitepe ve Karahantepe’ye inceleme gezileri yapılmakta, bu gezilere  arkeolog üye Ahmet Uhri liderliğinde gidilmektedir. Gezilerde arkeo-botanikçi bilim insanları ile Anadolu tarım mirası hakkında bilgiler alırlar. Dünyanın en önemli Yunanlı arkeo-botanikçi Eleni Asuti ve Ceren Kabukçu her ziyarette yeni bilgileri İzmir Bardacık üyeleri ile paylaşırlar. 

Son dönemde Yunanistan’da bulunan Resmo ve İkaria conviviumları ile iletişim kurulmuştur. Ortak proje üretimi yazım aşamasındadır. Ermenistan’daki Gegharhunik CV ile de iletişim kurulmuş ve Ermeni peynirciler Bodrum Slow Cheese etkinliğine davet edilmiştir.

Seferihisar Teos, Foça Zeytindalı, Trakya, Yenipazar, İstanbul İmalathane ve Tarsus Conviviumlarının kurulmasında birliğimiz yardımcı olmuştur.