Slow Food Kars

Slow Food Kars

Lideri: İlhan Koçulu
Konum: Kars

Kars Topluluğu olarak Kuzeydoğu Anadolu ve Güney Kafkaslar arasında çok zengin doğal-kültürel çeşitliliğe sahip bir coğrafyadan besleniyoruz. 

Hedefler

Kars ve Ardahan’da ekolojik süreçler ve doğal varlıklarla uyumlu küçük aile çiftçiliği ve hayvancılığından beslenen daha güzel yaşamların mümkün olması için çalışmalar yapıyoruz. Hem küçük aile çiftçiliğinin sürdürülebilir olması hem de şehir/ilçe merkezlerinde yaşayanların yerel gıdaya erişebilmelerini sağlamanın yollarını arıyoruz. İyi, temiz, adil gıda etrafında tarladan sofraya giden yolun her açıdan irdelendiği, sorunlara birlikte çözümler geliştirildiği, gıdanın üretildiği yöreye özgü özelliklerinin tarif edildiği, tadıldığı ve paylaşıldığı ve en önemlisi yerel üretip yerel tükettiğimiz yarınlar diliyoruz.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Bugüne kadar mera hayvancılığı, yerel-geleneksel ürünler ve üretim metotları, coğrafi işaretli peynirler, peynir tadımı, hayvan bakımı ve süt teknolojileri, atalık ve kadim köylü tohumları, şifalı, aromatik ve yenilebilir bitkiler, iletişim ve bilgisayar, sözlü tarih gibi birçok konuda eğitim, seminer, konferans, atölye ve toplantılar düzenledik. Bu etkinliklerde merkezimiz Boğatepe Köyü olmakla birlikte, Kars ve yakınlarındaki çeşitli yerleşimlerde veya başka şehirlerde de birçok faaliyet gerçekleştirdik. Kars’ta oteller, lokantalar, kafeler ve restoranlarla iletişim halinde kalarak, yerel mutfak kültürü farkındalığını geliştirmek için artan turizm karşısında küçük üreticiden adil yollarla gıda tedarikinin sağlanması ve bu yolla da dayanışmacı seyahatlerin, sorumlu ekoturizmin yaygınlaştırılması için çalışıyoruz. 

Kars ve Ardahan coğrafyasında yerel peynir çeşitliliğini ortaya çıkarmak ve Doğu Anadolu başta olmak üzere Anadolu’daki tüm yerel-geleneksel peynirlerin endüstriyel üretim biçimleriyle mücadelesini desteklemek için çalışıyoruz. Boğatepe Gravyeri 2015’ten bu yana Slow Food Presidium olarak tescillendi. Kars kaşarı ve diğer yerel-geleneksel peynirlerin yanı sıra Kars kavılcası, Kars balı, Ardahan balı, Posof uzun elması, Kağızman kayısısı, Iğdır kayısısı gibi tüm yöresel ürünlerin ve arkalarındaki zanaatların tanıtılması için uğraşıyoruz.