Slow Food Mahal

Slow Food Mahal

Lideri: Güven Eken
Kuruluş tarihi: 2015
Konum: Foça

Slow Food Mahal, İzmir’in Foça ilçesindeki Kızıldağ mevkisinde kuruldu. Kızıldağ ve yöresi çalılıkların, doğal ormanların, üzüm bağlarının, asırlık zeytin ağacı meralarının bir arada bulunduğu; Akdeniz’in en özgün kadim üretim havzalarından biri. Türkiye’deki birkaç Slow Food Presidium ürününden Ege kadim üretim havzasına özgü, yerel sızma zeytinyağının üretildiği erkence zeytini meraları da bu bölgede bulunuyor.

Bölgedeki kadim üretim havzaları sadece yerel tarım faaliyetlerine değil pek çok hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Bu anlamıyla bölge, zengin ve kendine has bir gastronomi kültürüne sahip.   

Hedefler

Amacımız ekolojik tarım faaliyetlerini ve gastronomi kültürünü çeşitlendiren yerel kültür ve yaşam pratiklerini anlamak ve bunların yaygınlaşmasını sağlamaktır.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Ana faaliyetlerimiz  araştırma, kapasite arttırma, ve yöresel ürünlerin tanıtılması faaliyetleri olarak üç farklı başlıkta toplanabilir.  

Grubumuzun ilk faaliyet kümesini kadim üretim havzalarındaki yeme-içme kültürünün araştırılması oluşturuyor. Bu hususta Seferihisar Orhanlı’da bulunan Doğa Okulu’nda düzenli olarak kadim üretim havzalarının  ekolojisi ve ürünlerine yönelik eğitimler düzenliyoruz.

Erkence zeytin meralarının son örneklerinden birine ev sahipliği yapan Slow Food Mahal, bu havzayı korumak için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve yöre halkıyla projeler yürütüyor. Karşılaştığımız başlıca sorunlardan biri yerel ürünleri ticari alternatiflerden ayrıştırarak, çeşitlendirebilmek. Bu nedenle Ege kadim havzaları natürel sızma zeytinyağı projesini yürüterek dünya genelinde çok az sayıda bulunan Ege zeytin meralarından üretilen zeytinyağını, Türkiye’de ilk defa presidium olarak tescillenmesini sağladık. Bu zeytinyağı bitkilerin, hayvanların ve insanların 4 bin yıllık, bir arada ve uyumlu yaşama kültürünün bir ürünü. Öte yandan Ege kadim üretim havzalarına özgü bu zeytinyağı aynı zamanda bir kültür ve doğa mirası.

AllEscort