Slow Food Şile Palamut

Slow Food Şile Palamut

Lideri: Fatma Denizci
Konum: İstanbul

Slow Food Şile Palamut, İstanbul’un 57 adet köyüne sahip Şile ilçesinde kuruldu. Şile; şehir merkezine 60 kilometre mesafede yüzde 80’i orman arazisi, su havzası, temiz tarım alanlarına sahip Karadeniz’e kıyısı olan kırsal ağırlıklı bir turizm ilçesi. Manav, Ahıska Türkü, Gürcü, Boşnak gibi farklı kültürlerin yer aldığı Şile, İstanbul’un en yoğun kırsal hayatının yaşandığı bölgelerden biri.

Hedefler

Gıdanın üretildiği alanda yerel tohumların gerçek gıda üretiminin ve yaşamın temeli olduğu görüşüyle, ortak değerler yaratarak topluma sürdürülebilir katkılarda bulunmak. Biyoçeşitliliğin korunmasını temel bir ilke olarak benimseyerek kaybolma tehlikesi olan bitki ve hayvan türlerini araştırmak, önlem almaya çalışmak, bu konuda yapılan diğer çalışmaları desteklemek ve katılmak, kamuoyu oluşturmak, toplumda farkındalık yaratmak isteğindeyiz. Bölgemizde  yer alan küçük üreticilerin tarım faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine destek olarak bölge ve ülke tarımına destek olmak önceliğimiz.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Gerçek gıda arayışındaki tüketicilere üreticilerin ürünlerinin aracısız ulaşmasına imkân veren Şile Yeryüzü Pazarı’nı kurduk. Her geçen gün kaybolan yerel tohumların çoğaltılması için çalışmalar yürütüyoruz. Bunun için endüstriyel tarıma karşı alternatif olan ekolojik tarım, geleneksel köylü tarımı, doğal tarım, permakültür gibi tüm tarım modellerini uygulayıp yaygınlaştırarak toplumda bilinç yaratmaya çalışıyoruz. Bu amaç doğrultusunda Şile Tohum Takas Şenlikleri düzenliyoruz. Bu yıl sekizinci şenliğimizi yapacağız.

Bölgenin orijinal, geleneksel yemek tariflerini canlandırmak, kaybolmaya yüz tutmuş olanları köyün kadınlarının hafızalarından sofraya getirmek için yerel ürünlere destek veren üniversitelerin gastronomi bölümleri, şefler ve öğrenciler ile işbirliği yapıyoruz. Kestane balı ve bal sirkesi Slow Food Ark of Taste listesinde yer alıyor. 

2018 yılında Birleşmiş Millet Kalkınma Programı, TC Turizm ve Kültür Bakanlığı ve Anadolu Efes’in ortaklığında Gelecek Turizmde projeleri kapsamında Ovacık Köyü’nde Bir Gün adlıprojemiz destek aldı. Proje ile ziyaretçilerin tarladan sofraya yöresel lezzetleri, yöreye özgü kültür ve gelenekleri deneyimlemesi sağlanarak deneyim temelli turizm modeli geliştirilmesi amaçlandı.