Slow Food Tarsus

Slow Food Tarsus

Slow Food Tarsus Gıda Mirasını Koruma Birliği

Lideri: Yasmina Şelfun Lokmanoğlu
Kuruluş Tarihi: 2019
Konum: Tarsus

Bir gurup gönüllü, bir araya gelip Tarsus gıda mirası üzerine araştırma kararı aldı ve bu çalışmalardan bazıları Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi ile saha anket çalışmaları rapor haline getirdi. 152 çeşit yöreye ait yemek ve ürün tespit edildi. Birinci Tarsus Gastronomi Günleri’ne Slowfood Beyrut temsilcisi Barbara Abdeni Massaad davet edildi. İkinci Gastronomi Günleri’ne Nedim Atilla davet edilerek birliğin kurulması için girişimlere başlandı. Tarsus Gıda Mirasını Koruma Birliği, 2019 yılında 40 üye ile faaliyete başladı. 

Hedefler

Hedefimiz yereli güçlendirmek, Slow Food felsefesine uygun iyi, temiz, adil gıda üretiminin gerçekleşmesini bölgemizde yüzde 40 oranında sağlamak.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Geçtiğimiz ocak ayında Nuh’un ambarı listesi için Nedim Atilla ve Ayşe Nilhan Aras’ın katılımıyla toplantı düzenlendik. Bugüne kadar Ark of Taste listesine on ürün için rapor hazırladık; ona yakın ürün için araştırmalarımız devam ediyor.

Şubat ayında sarı ulak zeytini ve zeytinyağı proje geliştirme toplantısı yaptık. Yine şubat ayında Yasmina Şelfun Lokmanoğlu birlik lideri seçildi. Yardımcılığına Fuat Togo getirildi. 40 kişilik kurul ve ardından 14 komisyon oluşturuldu.

23 Nisan’da çocuklara zeytinyağı tadımı, buğday öğütme, tahin tadımı, haşlanmış Gülnar nohutu ikramı ve atalık domates tohumu ekimi yaptırıldı. Atalık buğday çalışma gurubu Tarsus Amerikan Koleji’nde öğrencilere un, ekşi maya ve yerel tohumlar ve ekmek yapımı ile ilgili eğitim verildi. Mersin Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi öğrencilerine yönelik işbirlikleri, atölye çalışmalarımız hâlâ sürüyor. 

Tarsus Beyazı Üzümü Hasat Şenliği ve Patkara üzümü için de Mut’un Çömelek Köyü’nde hasat şenliği yapıldı. Uluslararası işbirliklerimizden Slow Food Beyrut ile ortak çalışmalar planlıyoruz. Ayrıca Adana ve Mersin de Slow Food birliklerinin kurulması ile ilgili birliğimiz destek sağlayacak.