Slow Food Teos

Slow Food Teos

Lideri: Neptün Soyer
Konum: Seferihisar

Slow Food Teos Türkiye’nin ilk Cittaslow ünvanlı kenti olan Seferihisar’da kuruldu. Adını 1080’li yıllarda Akalı komutan Athamas tarafından kurulan ve 12 İon kentinden biri olan Teos antik kentinden alıyor. Teos yüzlerce yılın eskitemediği tarihi kalıntılara ve günümüze kadar gelen anıt zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Bölge bitki örtüsü ve canlı çeşitliliğiyle göz kamaştırıcı varlığa sahip. 

Hedefler

Amacımız doğayla barışık üretim faaliyetlerini sürdürmek, geçmişten gelen beslenme şekillerini gün yüzüne çıkarmak, güvenilir gıda konusunda çalışırken geçmişin aydınlattığı bilgiler ışığında yol almak. 

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Slow Food Teos, dalında olgunlaşarak düşen hurma zeytine, karakılçık buğdayına, ekmeğe lezzet veren ekşi mayaya, tatlı tarhanaya ve onlarca yerel ürüne saygıyla sahip çıkıyor. Ana faaliyetlerimiz arasında sözlü tarih çalışmaları yaparak gastronomi geçmişini gün yüzüne çıkarmak,  yerel ve güvenilir gıda/tohum üretim çalışmaları yürütmek, elde edilen ürünlerin yaygınlaştırmak ve sürdürülebilir şekilde üretim faaliyetlerini yürütmek, elde edilen ürünlerin tanıtılması için düzenli olarak Terra Madre etkinlikleri düzenlemek, yerel üretici pazarları kuruluşlarına destek olmak ve ürünlerin bu pazarlar vasıtasıyla satışını sağlamak yer alıyor. 

Slow Food Teos, çalışmalarını ortaklarının tamamı kadınlardan oluşan S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile ortaklaşa yürütüyor. Bu ortaklaşma imece kültürü gibi kadim geleneklerimizin devamı niteliğinde olup çok nitelikli çalışmaların ortaya çıkmasına ortam hazırlıyor. Kaybolan yerel tatlar konusunda sözlü tarih araştırmaları ve yerel tohum çalışmaları bu vesileyle ortaya çıktı. Bölgede yaşayan 70 yaş üzeri kişilerin gastronomi kültürleri kayıt altına alındı. Bu çalışmalara halen devam ediliyor. Ayrıca ev eksenli çalışan kadınların gastronomi alanındaki bilgileri ışığında üretim çalışmaları yapılmakta olup karakılçık buğdayı, ekşi mayalı karakılçık ekmeği, tatlı tarhana, armola, samsades tatlısı bunlara birer örnek teşkil ediyor.