Slow Food Yaveş Gari Bodrum

Slow Food Yaveş Gari Bodrum

Lideri: Deniz Kurtsan
Konum: Bodrum

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği, Muğla Bodrum’da kuruldu. İnciri, susamı, balı, memecik zeytini, tıbbi aromatik bitkileri, narenciyesi, su ürünleri, küçükbaş hayvancılığı, zengin Yörük kültürü ve eşsiz koyları ile tanınan Muğla ilinde ağırlıklı olarak Milas, Bodrum ve Köyceğiz’de çalışan birliğimiz Bodrum Gemici peksimetini, Gambilya baklasını, lokum pilavını, Köyceğiz kefal havyarını ve Milas ısırganlı eriştesini Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) listesine kayıt ettirdi.

Hedefler

Amacımız yöremize Slow Travel esaslarıyla ekolojik ve gastronomi turizmine destek vermek, geleneksel lezzetleri üreten çiftçilerimizin ulusal ve uluslararası etkinliklerde yer almalarını sağlamak, çocuklar ve gençlerimizin değişen ağız tatlarına karşı okullarda uzmanlarla eğitimler düzenlemek. 

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Hedeflerimiz doğrultusunda paneller, okul eğitimleri, pazar yerlerinde tadımlar, yemek karışmaları, yerel şenliklerde atölyeler, sergiler ve Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali düzenliyoruz.  

Kadın üretici kooperatifiyle kaybolan peynirlerin geleceğe aktarılması için hibe destekleri bularak sürekliliğini sağlamak için çalışmalar yürütüyoruz. Coğrafi işaret almış memecik zeytini, Bodrum mandalinası, Milas böreği gibi lezzetlerinin tanıtımı ve topluma kazandırılmasına katkı sağlıyoruz. 

SAMSUNG CSC