Slow Food Yenipazar

Slow Food Yenipazar

Lideri: Fatma Sevil Terzioğlu
Konum: Aydın

Slow Food Yenipazar, Aydın’ın Yenipazar ilçesinde kuruldu. Yenipazar ve köyleri asırlık zeytin ve incir ağaçlarının, ata tohumundan yetiştirilen sebze ve meyvelerin bir arada bulunduğu üretim alanlarından biri. Ege Bölgesi için özel olan memecik zeytini, Yenipazar ve köylerinin tamamında yetiştiriliyor. Yenipazar sadece yerel üretim alanlarına ev sahipliği yapmakla kalmıyor aynı zamanda özellikle pidesi ve yerel yemekleriyle ünlü ve ayrıcalıklı bir gastronomi alanı.

Hedefler

Amacımız yerel tarım faaliyetlerini ve gastronomi kültürünü çeşitlendiren yerel kültür öğelerini korumak ve yaygınlaştırmaktır.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Ana faaliyetlerimiz araştırma, kapasite artırma ve yöresel ürünlerin tanıtılması olarak üç başlık altında toplanabilir. Grubumuzun ilk faaliyet alanı Yenipazar’daki yeme-içme kültürünü araştırmak. Slow Food Yenipazar, memecik zeytin ağaçlarını korumak ve artırmak için Yenipazar Belediyesi ve İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortaklaşa eğitimler ve işbirlikleri düzenliyor; yöre halkı ile projeler yürütüyor.

Yenipazar, pidesi ile ünlü bir ilçe. Pidesini ayrıcalıklı kılan yerel sebze üretimi ve hayvancılık ürünlerinin devamlılığını sağlamak Slow Food Yenipazar’ın faaliyetleri arasında yer alıyor.

Yerel tatlarımızı güncel tutmak için Yenipazar Belediyesi ile birlikte Yenipazar Yemekleri kitabı basıldı. Yemeklerle ilgili atölyeler Yenipazar Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi ile ortaklaşa yapılıyor.

Yerel tatların güncelliğini koruması için ilkokul ve ortaöğretim öğrencilerinin katılımı ile hurma, tarhana, salça, toz biber, erişte, nohuttan tatlı maya çörek atölyeleri gerçekleştiriliyor. Ayrıca öğrencilerin iyi, temiz ve adil gıdayı görerek öğrenebilmeleri için Okul Bahçeleri projesi de yapıldı. 

AllEscort