Slow Food Foça

Slow Food Foça

Lideri: Sevtap Barandır
Konum: Foça

İzmir’in Foça ilçesinde kurulan Slow Food Foça; Türkiye’nin ilk, dünyanın 28. Yeryüzü Pazarı. Bölgede 136 değişik endemik bitki yetişiyor ve bunların 86’sı Foça’ya has olarak kayıtlı.  

Foça’nın yüz yıllardır bir liman ve ticaret kenti olması, kendine has bir gastronomi kültürü oluşturmasını sağlar. Antik Phokaia döneminde gelişen bağ, şarap ve zeytin kültürü günümüzde hâlâ korunuyor. Foça’nın antik döneminden beri var olduğu düşünülen ve Foça karası olarak bilinen üzümlerinden yapılan şarap, Slow Food üretim ilkeleri gözetilerek günümüzde üretilmeye devam ediyor. Foça, Ark of Taste ürünlerden Türkiye’deki sayılı üç tanesine ev sahipliği yapıyor: çekme makarna, tarhana ve Foça karası üzümü.

Hedefler

Amacımız Phokaia dokusunu ve ekosistemleri koruyarak doğal tarım yöntemleri ve tarım faaliyetlerini geliştirmek, yerel gastronomi kültürünü canlı tutmak. Yerel halk üzerinde doğal beslenme alışkanlıklarını yaygınlaştırmak, “iyi, temiz, adil” ürünleri tüketicilerle buluşturmak.

Ana Faaliyetler ve Çıktılar

Ana faaliyetlerimiz araştırmak, desteklemek ve yaygınlaştırmak olarak üç ana başlıkta toplanabilir.

Antik Phokaia döneminden günümüze zenginleşen Foça’nın mutfak kültürünü ve bu kültürün bileşeni olan ürünleri tespit ettik. Üreticileri doğal tarım uygulamalarına teşvik etmek, üretici ve ürün sayısını artırmak için yerel tohum takası ve fidelerin dikimi etkinlikleri düzenledik.  

Beslendiklerimizle başlayarak, dünyayı değiştirmeye ve gelecek nesiller için daha iyi bir gelecek sağlamaya katkıda bulunan Slow Food ve bölge ürünleri ile ilgili tüketicileri bilinçlendirdik. Tüketicinin Slow Food ürünlerine ulaşmasını kolaylaştırmak için pazarın yerini değiştirdik. Foça’nın Ark of taste ürünlerinin tanıtımı için belediye ve ilçe tarım müdürlüğüyle ortaklaşa organizasyonlar planladık.