Slow Food

Slow Food

Slow Food (Yavaş Gıda), 1989 yılında kurulan küresel bir kuruluştur. Slow Food’un temel amacı; yerel yemek kültürlerinin ve geleneklerin ortadan kaybolmasını önlemek, hızlanan yaşam temposuna karşı koymak ve yediği yemeğin nereden geldiğini fark etmeden beslenme alışkanlığıyla mücadele etmektir.

 

Kurulduğu günden bu yana Slow Food, 160’tan fazla ülkede milyonlarca insanın katıldığı, herkesin iyi, temiz ve adil gıdaya ulaşmasını sağlamak için çalışan küresel bir hareket haline gelmiştir. Bir gıdanın iyi olması, damak zevkine uygun olması demektir. Temiz olması; kimyasaldan arınmış olması, çevreyi ve biyoçeşitliliği koruması demektir. Adil olması ise; onu üreten üreticinin, hakkını alması demektir.

 

Slow Food, ekosistemi oluşturan unsurlar arasındaki dengeyi, biyoçeşitliliği, geleneksel tarımı, yerelliği temsil eden ve tüm değerleri savunan bütüncül bir harekettir. Slow Food; gıdanın kültür, politika, tarım ve çevre gibi yaşamın birçok yönüne bağlı olduğuna inanıyor. Yiyecek seçimlerimizle, bir yemeğin nasıl yetiştirildiğini, üretildiğini ve dağıtıldığını hep birlikte etkileyebilir ve sonuçta dünyayı değiştirebiliriz.

Slow Food Vizyonu ve Misyonu

Slow Food; tüm insanların kendileri, onu üretenler ve gezegen için iyi olan yiyeceklere erişip tadını çıkarabileceği bir dünya hedefliyor.

Slow Food’un yaklaşımı, birbirine bağlı üç ilkeyle tanımlanan bir gıda kavramına dayanıyor: iyi, temiz, adil. Slow Food herkes için iyi, temiz ve adil gıdayı teşvik eden, üyelik sistemiyle çalışan uluslararası bir organizasyon.

İyi: Yerel kültürden gelen ve damağımıza hitap eden aynı zamanda lezzetli ve mevsimine uygun bir beslenmeyi tanımlar.

Temiz: Gıdanın çevreyi kirletmeden, kimyasaldan arınmış, insan sağlığı ile uyum içinde üretilmiş olmasını şart koşar; çevreyi ve biyoçeşitliliği koruması gerekir.

Adil: Tüketiciyi yormayan fiyatlara sahip gıdalar ve küçük ölçekli üreticiler için adil koşullar ve ödemeler olmasını ister.

AllEscort