Türkiye’de Presidia

Türkiye’de Presidia

Boğatepe Gravyeri

Kars gravyeri, yüzlerce çeşit tohumlu bitkinin doğal olarak yetiştiği 2.300 rakımlı Boğatepe Köyü’nde, yüzde dört düzeyinde yağ oranına sahip Zavot ineklerinden elde edilen sütten yapılıyor. Boğaztepe Gravyeri, 1910 yılından beri geleneksel yöntemlerle üretim yapan tek bir üreticinin elinden çıkıyor.

Divle Obruk Peyniri

Divle Obruk Peyniri, Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Üçharman (Divle) Köyü ve civar köylerde üretilerek Divle obruk mağarasında olgunlaştırılan bir peynir çeşidi. Kendine özgü küflü tadı, mağarada olgunlaşmasından geliyor.

İzmir’in Kadim Zeytin Ormanlarından Naturel sızma zeytinyağı

Örfene Zeytinyağı, İzmir Yarımadası’ndaki Kızıldağ Önemli Doğa Alanı’nda (ÖDA) yetişen erkence zeytinlerinden soğuk sıkım yöntemiyle elde ediliyor. Örfene Zeytinyağı’nın üretildiği zeytin ormanlarında, zeytinler deliceye (yabani zeytin) aşılanmış, zeytinliklerde zirai zehirler ve kimyasal gübre kullanılmıyor. Etrafı tellerle çevrilmeyen zeytin ormanları biyolojik çeşitliliği destekliyor.

Siyez Bulguru

Ata tohumu siyez buğdayı, Kastamonu ve civar köylerinde hâlâ geleneksel yöntemlerle, taş değirmenlerde öğütülerek bulgura işleniyor. Siyez bulguru, hastalık ve zararlılara dayanıklı, kurak şartlarda ve fakir topraklarda rekabet gücü yüksek ayrıca başak boylarındaki farklılık nedeniyle makineyle hasat edilemediği için üreticisinin zanaatını koruyan, üzerinde hiç oynanmamış bir tür.

AllEscort