Yeryüzü Pazarları

Yeryüzü Pazarları

Yeryüzü Pazarları yerel Slow Food birlikleri tarafından kurulan ve yürütülen, Slow Food’un iyi, temiz ve adil gıda prensiblerine uyumlu pazarlardır. Sadece yöreye özgü ürünlerin ve mevsiminde yetişen gıdanın satılabildiği yeryüzü pazarları, küçük ölçekli üreticiyi sağlıklı gıdaya ulaşmak isteyen tüketiciyle buluşturuyor. 

Yeryüzü Pazarları; tüketici ile üretici arasındaki etkileşimin yok olduğu konvansiyonel gıda sistemine bir alternatif oluşturan, gıda ve üreticinin hikayesinin tüketiciyle paylaşıldığı alanlardır. Böylelike Yeryüzü Pazarları sadece alım-satım ediminin gerçekleştiği mekanlar olarak değil, aynı zamanda gıda kültürünün korunduğu, diğer insanlara aktarıldığı böylelikle yerel gıda kültürünün hem tanıtıldığı hem de gelecek nesillere ulaşmasını sağlayacak birikimin toplandığı alanlar olarak konumlanıyor. 

Foça Yeryüzü Pazarı

Türkiye’nin ilk, dünyanın 28. yeryüzü pazarı olma özelliğine sahip Foça Yeryüzü Pazarı, Slow Food Zeytindalı Birliği’nin çabalarıyla 2012 yılında kuruldu. Foça’ya 40 kilometre öteden ürünün kabul edilmediği pazarda ekme makarna, tarhana ve Foça karası üzümü olmak üzere 3 adet “Ark of Taste” ürün de bulunuyor.

Şile Yeryüzü Pazarı

Şile Yeryüzü Pazarı 2015 yılında Şile Slow Food Palamut Birliği, Şile Belediyesi, Ovacık Kadın Tohum Derneği ve İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliği ile kuruldu. Şile’nin 57 köyünden gelen ürünlerin sergilendiği pazarda iki adet Ark of Taste ürün bulunuyor: kastane balı ve bal sirkesi.